V14E275PL2T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.520
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.050
Datasheet
In Stock: 71
In Stock: 173
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E275PL2T7
DigiKey Part Number
V14E275PL2T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E275PL2T7
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
110J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V