V130LA10CP
DigiKey Part Number
F5352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LA10CP
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
80J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V