V10E440P is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
715 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E440P
DigiKey Part Number
V10E440P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E440P
Description
VARISTOR 715V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
786.5 V
Energy
85J
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
440 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
585 V
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
715 V