V10E420AUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
680 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E420AUTO
DigiKey Part Number
V10E420AUTO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E420AUTO
Description
VARISTOR 680V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Energy
90J
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
560 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
612 V
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
748 V