V10E17AUTO is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
27 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E17AUTO
DigiKey Part Number
F6393-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E17AUTO
Description
VARISTOR 27V 1.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
1.5 kA
Energy
6.5J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
3900 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Maximum DC Volts
20 V
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
29.7 V