V07P510P
DigiKey Part Number
18-V07P510P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07P510P
Description
VARISTOR 820V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
52J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
40 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V