V07E300PL1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 34.790
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
470 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V07E300PL1T
DigiKey Part Number
V07E300PL1T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E300PL1T
Description
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Energy
30J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V