V07E275P
DigiKey Part Number
F1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E275P
Description
VARISTOR 430V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
430 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Energy
28J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V