V07E17AUTO
DigiKey Part Number
F6392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E17AUTO
Description
VARISTOR 27V 800A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Current - Surge
800 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
2.8J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2100 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
20 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max)
29.7 V