V07E130PL1B5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.710
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
205 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V07E130PL1B5
DigiKey Part Number
V07E130PL1B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E130PL1B5
Description
VARISTOR 205V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
12.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V