TPSMD17CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
27.6V Clamp 108.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
TPSMD17CA
DigiKey Part Number
TPSMD17CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
108.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V