TPSMC54A-VR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 18.367
Datasheet
87.1V Clamp 17.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
TPSMC54A-VR
DigiKey Part Number
TPSMC54A-VR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMC54A-VR
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V