TPSMA6L7.5A
DigiKey Part Number
F6177TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6177CT-ND - Cut Tape (CT)
F6177DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L7.5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L7.5A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V