TMOV20RP300E
DigiKey Part Number
F4044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP300E
Description
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
470 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV20RP300E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Energy
250J
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V