TMOV20RP275ML2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.897
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.593
Datasheet
Image for TMOV20RP275ML2B7 is not available
TMOV20RP275ML2B7
DigiKey Part Number
18-TMOV20RP275ML2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP275ML2B7
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm 3-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm 3-Lead
Varistor Voltage (Typ)
430 V