TMOV14R385E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.210
Datasheet
620 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14R385E
DigiKey Part Number
TMOV14R385E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14R385E
Description
VARISTOR 620V 6KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Series
Energy
150J
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Varistor Voltage (Typ)
620 V
Package / Case
Disc 14mm