TMOV14R275E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.520
Datasheet
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14R275E
DigiKey Part Number
TMOV14R275E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14R275E
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
110J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
387 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Disc 14mm