TLPA11CA
DigiKey Part Number
F9790TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLPA11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 280A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
280A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V