SZNS6A33AFT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 28.006
Datasheet
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA-FL
SZNS6A33AFT3G
DigiKey Part Number
F11600TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZNS6A33AFT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA-FL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
510pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A