SZ1SMC6.5AT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
SZ1SMC6.5AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMC6.5AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC6.5AT3G
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V