SZ1SMC170AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMC170AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMC170AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMC170AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC170AT3G
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V