SZ1.5SMC24AT3G
DigiKey Part Number
F11491TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11491CT-ND - Cut Tape (CT)
F11491DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1.5SMC24AT3G
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33.2V Clamp 45A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
22.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V