SV6016R1QTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
SCR 600 V 16 A Sensitive Gate Through Hole TO-220AB
SV6016R1QTP
DigiKey Part Number
18-SV6016R1QTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV6016R1QTP
Description
SCR 600V 16A TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
22 mA
Series
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
188A, 225A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
6 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
10.2 A