SP33R6-04UTG
DigiKey Part Number
18-SP33R6-04UTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SP33R6-04UTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SP33R6-04UTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP33R6-04UTG
Description
TVS DIODE 300VWMWM 3.3VC 10UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3V (Typ) Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 10-µDFN (2.5x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP33R6-04UTG Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
3.3V (Typ)
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.2pF @ 3GHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300mV (Max)
Package / Case
10-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
600mV