SMA6L15A
DigiKey Part Number
F5744TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5744CT-ND - Cut Tape (CT)
F5744DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6L15A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V