SMA6L14A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMA6L14A |
Description | TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO221AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 23.2V Clamp 25.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMA6L14A Models |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.9A |
Series | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V | Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads |
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V | Supplier Device Package |