SMA6L130A
DigiKey Part Number
SMA6L130ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMA6L130ACT-ND - Cut Tape (CT)
SMA6L130ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
144V