SMA6J6.5A
DigiKey Part Number
SMA6J6.5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 56A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V