SMA6J28A
DigiKey Part Number
18-SMA6J28ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMA6J28ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMA6J28ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6J28A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V