SL1024A230CF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
SL1024A230CF
DigiKey Part Number
SL1024A230CF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1024A230CF
Description
GDT 230V 10KA 3 POLE
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 230 V 10000A (10kA) 3 Pole User Defined
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
3
Series
Fail Short
Yes
Packaging
Tray
Mounting Type
User Defined
Part Status
Obsolete
Package / Case
Cylinder No Lead, 3 Terminal
Voltage - DC Spark Over (Nom)
230 V