SL1011B250A
DigiKey Part Number
F6138TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1011B250A
Description
GDT 250V 10KA 2 POLE TH
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 250 V 10000A (10kA) 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
250 V