SL1011A090A
DigiKey Part Number
F5586TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5586CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1011A090A
Description
GDT 90V 5KA 2 POLE THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 5000A (5kA) 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V