RUEF185-1
DigiKey Part Number
RUEF185-1HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUEF185-1
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
8.7 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.402" Dia x 0.118" T (10.20mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A