ROV20-751K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 633
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
ROV20-751K
DigiKey Part Number
ROV20-751K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROV20-751K
Description
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
750 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
360J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
554 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
825 V