ROV20-680L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 172
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
ROV20-680L
DigiKey Part Number
ROV20-680L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROV20-680L
Description
VARISTOR 68V 2KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
2 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
24J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
9600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
57.8 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
78.2 V