Q6015L6TP
DigiKey Part Number
F9561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6015L6TP
Description
TRIAC 600V 15A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 15 A Through Hole ITO-220AB
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V