Q4015L556
DigiKey Part Number
Q4015L556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q4015L556
Description
TRIAC 400V 15A TO220
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 400 V 15 A Through Hole TO-220 Isolated Tab
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Bulk
Configuration
Single
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
400 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A