PMT823001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
PMT823001
DigiKey Part Number
PMT823001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT823001
Description
GDT 230V 20KA 3 POLE
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 230 V 20000A (20kA) 3 Pole User Defined
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
3
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
User Defined
Part Status
Obsolete
Package / Case
Cylinder No Lead, 3 Terminal
Voltage - DC Spark Over (Nom)
230 V