P4KE540CA
DigiKey Part Number
P4KE540CATR-ND - Tape & Reel (TR)
P4KE540CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE540CA
Description
TVS DIODE 486VWM 740VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
740V Clamp 540mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4KE540CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
540mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
486V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
513V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
740V