P1500SALRP
DigiKey Part Number
P1500SALRPTR-ND - Tape & Reel (TR)
P1500SALRPCT-ND - Cut Tape (CT)
P1500SALRPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1500SALRP
Description
THYRISTOR 140V 150A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140V Off-State 150 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih)
150 mA
Series
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance
40pF
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
180V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
140V
Supplier Device Package
DO-214AA
Voltage - On State
4 V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (8/20µs)
150 A