Image for LR600602CR is not available
LR600602CR
DigiKey Part Number
LR600602CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR600602CR
Description
FUSE HLDR CART 600V 60A CHASSIS
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 60 A 600V 2 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class R Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Fuseholder Type
Holder
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
2
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
1.063" Dia x 5.5" L (27mm x 139.7mm)