Image for LR600601CR is not available
LR600601CR
DigiKey Part Number
LR600601CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR600601CR
Description
FUSE HLDR CART 600V 30A CHASSIS
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 30 A 600V 1 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
30 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class R Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Fuseholder Type
Holder
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
1
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.813" Dia x 5" L (20.65mm x 127mm)