LC03-3.3BTG
DigiKey Part Number
F4205TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4205CT-ND - Cut Tape (CT)
F4205DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC03-3.3BTG
Description
TVS DIODE 3.3VWM 17VC 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 150A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
3300W (3.3kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
9pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
3.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V