L4CL1206LR024DNR
DigiKey Part Number
18-L4CL1206LR024DNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-L4CL1206LR024DNRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-L4CL1206LR024DNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4CL1206LR024DNR
Description
4T L4CL1206 0.5W 30PPM 24 MOHM 0
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, High Voltage Metal Foil
Category
Features
Current Sense, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)