BTA16-600SW3G
DigiKey Part Number
BTA16-600SW3GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-600SW3G
Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 16 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
170A @ 60Hz