5KP58A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
93.6V Clamp 54.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP58A-HR
DigiKey Part Number
5KP58A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP58A-HR
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V