5KP210A-B
DigiKey Part Number
5KP210A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP210A-B
Description
TVS DIODE 210VWM 349.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
349.5V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP210A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
210V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
233V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
349.5V