5KP160CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP160CA-B
DigiKey Part Number
5KP160CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP160CA-B
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
5KP160CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V