5KP150CA-B
DigiKey Part Number
5KP150CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP150CA-B
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 21A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP150CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V