3KP15CA-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
24.4V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP15CA-B
DigiKey Part Number
3KP15CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP15CA-B
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3KP15CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V